5 grudnia 2023
oświetlenie roślin

Właściwe oświetlenie roślin

Jak wiadomo, w dzisiejszym czasach metody hodowania roślin bardzo się zmieniły w porównaniu z poprzednimi czasami. Nie hoduje się ich już wyłącznie w ogródkach i na działce pod domem, pozostawia samym sobie, nawozi obornikiem i martwi się pogodą i jej wpływem na potencjalny plon.

Obecnie wiadomo, jak ważne jest odpowiednio długie i intensywne oświetlenie roślin dla ich rozwoju i wzrostu, a że nie zawsze musi być to światło naturalne, to już inna sprawa. Dzięki temu dzisiaj rośliny można hodować w szklarniach, gdzie zapewnione będą mieć optymalne warunki do właściwego rozwoju bez martwienia się pogodą, temperaturami, przymrozkami czy suszą na zewnątrz, gdyż nie ma to żadnego wpływu na to, co się dzieje w środku.

Bardzo zmieniły się również środki ochrony roślin, dzięki którym plon nie jest już narażony na występowanie chorób, grzybów czy plag szkodników takich jak szarańcza. Jest to niezwykle istotne dla efektywności jakiejkolwiek hodowli dzisiaj. Oświetlenie roślin ma również wpływ na ich wartości odżywcze oraz smakowe, nie wspominając o osiąganych przez nie rozmiarach i estetyczniejszym wyglądzie, co dla przyszłych nabywców okazuje się nieodmiennie być niezwykle ważnym kryterium wyboru takiego, a nie innego płodu rolnego przeznaczonego do spożycia.

Może im jedynie przeszkadzać to, że w tak wielkiej ilości zastosowane zostały środki ochrony roślin, ale w dzisiejszych czasach naprawdę trudno byłoby się bez nich obejść jeśli chciałoby się mieć piękny i obfity plon bez robactwa, grzybów czy chorób.