28 marca 2024
ramka drewniana

Przegląd materiałów stosowanych w produkcji ram

Wybór materiałów używanych na ramy do oprawiania obrazów i zdjęć jest bardzo szeroki. Dominują: tworzywa sztuczne, drewno i aluminium, jako materiały posiadające stosunkowo dużą wytrzymałość przy jednocześnie niewielkiej wadze. Przyjrzyjmy się im zatem.

Drewno to materiał najbardziej tradycyjny. Ramki drewniane stosowane są od dawien dawna. Drewno jest lekkie, gustowne, dość wytrzymałe i trwałe, jeśli jest dobrze zaimpregnowane. Do wad drewna na ramki należy zaliczyć kłopotliwość kształtowania w przypadku gdy chcemy uzyskać bardzo skomplikowane, zwłaszcza ażurowe, kształty. W takim zastosowaniu lepiej sprawdzą się materiały drewnopochodne jak MDF czy kompozyty typu sklejka, cechujące się większą jednorodnością parametrów.

Aluminium, a raczej jego stopy to materiał o niezwykłej wręcz wytrzymałości, a do tego lekki. Ramy aluminiowe są nowoczesne, gustowne, niekiedy o agresywnym stylu. Dzięki możliwości kształtowania aluminium w formie wytłoczek i profili możliwe jest tworzenie ram zaawansowanych mechanicznie, zatrzaskowych, ułatwiających wymianę ekspozycji. Ponadto aluminium nie niszczy się i nie rdzewieje, a jeśli powierzchnia jest anodowana, czyli pokrywana warstwą tlenków, ramka staje się bardzo odporna na zarysowania.

Tworzywa sztuczne to materiał bardzo łatwy w kształtowaniu i umożliwiający masową produkcję wyrobów, przez co koszt jednego egzemplarza jest bardzo niski. Znajduje to odzwierciedlenie w fakcie, że ramki z tworzyw sztucznych rozpowszechniły się w najtańszym segmencie rynku. Są odporne chemicznie, choć bywają wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne.

Oryginalne wyroby ramarskie znajdziesz w ofercie firmy Nielsen.