22 lutego 2024
implanty zebów

Leczenie stomatologiczne

Stomatologia wbrew temu co mogłoby się wydawać jest jedną z najstarszych dziedzin nauk lekarskich. Za najstarszy przypadek leczenia dentystycznego uważa się pacjenta sprzed 14 tysięcy lat, w jego szkielecie stwierdzono zachowane ślady po wydrapywaniu jakimś ostrym narzędziem zmian próchniczych w zębie.

Obecnie stomatologia zajmuje się już nie tylko leczeniem próchnicy, do jej zadań należy także leczenie innych chorób zębów, przyzębia, języka, błony śluzowej oraz wszystkich innych tkanek jamy ustnej oraz żuchwy i otaczającego ją stawu. W związku z tym wykształciły się w dentystyce różne pod-dziedziny specjalistyczne.

Najpopularniejsza jest oczywiście stomatologia zachowawcza czyli w skrócie przeciwdziałanie próchnicy, jest to szczególnie ważne u dzieci, ponieważ u nich próchnica rozwija się najszybciej, poza tym leczenie zachowawcze u dzieci uczy ich prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej.

Najpopularniejsza u dorosłych, szczególnie tych starszych, zaraz obok leczenia ubytków zębów jest protetyka stomatologiczna. Zajmuje się ona odtwarzaniem naszego uzębienia po ubytkach. Oczywiście odtwarzanie polega na jak najdokładniejszym przywróceniu stanu sprzed ubytku. Słusznie z protetyką kojarzą nam się protezy całościowe czyli wszystkich zębów, stosowane zazwyczaj u osób starszych.

Mało kto jednak wie, że można również wstawiać sobie implanty zębowe, które służą do wypełniania pojedynczych strat zębów. Decydują się na nie głównie dorośli, którzy nie chcą mieć widocznych ubytków w np. przednich zębach.