29 marca 2024
izolacja budynku

Jak rozpoznać, że dom jest zawilgocony?

Zawilgocony dom to wielki problem, na szczęście można pozbyć się go za pomocą specjalnych tynków lub zamawiając usługi odpowiedniej firmy. Najpierw jednak konieczne jest wykonanie ekspertyzy, która pokaże, w którym miejscu ściany lub fundamenty są wilgotne, jak do tego doszło i co należy zrobić, by naprawić taki stan rzeczy.

Osuszanie budynków zawsze zaczyna się ekspertyzą wykonaną za pomocą metody karbidowej. Fachowiec wykonuje nawierty, żeby pobrać około dziesięciu próbek ze ścian i podłogi. Mury są mokre, gdy wilgotność przekroczy 12%. Wtedy należy koniecznie wykonać osuszanie, ponieważ zostawienie tego stanu rzeczy bez interwencji grozi bardzo poważnymi zniszczeniami domu.

Do osuszania stosuje się specjalne tynki renowacyjne, lub osuszacze. Czasami wykonuje się jednocześnie nową izolację, zwłaszcza gdy stara jest zużyta i pozostawienie jej grozi powrotem problemu.

Wilgoć w domu stanowi zagrożenie dla budynku, ponieważ łatwo rozwija się w nim grzyb i pleśń. Stąd z kolei blisko do zagrożenia zdrowia mieszkańców, dlatego osuszanie fundamentów i ścian jest konieczne. Pozwoli to z pewnością uniknąć o wiele większych i poważniejszych kosztów oraz prac remontowych w przyszłości. Grzyb, który łatwo rozwija się w zawilgoconym budynku, skutkuje szeregiem nieprzyjemnych efektów – przykrym zapachem, wilgocią w powietrzu, obecnością zarodników.

Gdy zaatakuje meble, ulegają one zniszczeniu. Dlatego osuszanie budynków można potraktować jako prewencję przed dużo poważniejszymi problemami związanymi z wilgocią.