16 kwietnia 2024
oświetlenie led

Gdzie sprawdzi się oświetlenie LED?

Oświetlenie to jeden z najważniejszych elementów wpływających na nastrój panujący w pomieszczeniu. Warto poświęcić odpowiednio dużo czasu na jego dobór, aby później cieszyć się klimatycznym wnętrzem. Oprócz głównych źródeł światła warto zdecydować się również na dodatkowe mniejsze punkty świetlne, na przykład w postaci lampek led. O czym warto pamiętać przy ich doborze?

Gdzie sprawdzi się oświetlenie led?

Tak naprawdę oświetlenie LED to dobry wybór praktycznie do każdego pomieszczenia. Możemy umieścić jej w salonie, kuchni, czy sypialni, ale również w gabinecie, biurze, czy warsztacie. Odpowiednio dobrane taśmy led sprawdzą się również na zewnątrz budynków. Ponadto z powodzeniem można wykorzystać je również w firmach, urzędach, czy sklepach. Ilość możliwych zastosowań oświetlenia ledowego jest niemal nieograniczona.

Ledy często stosuje się jako główne źródło światła, ale nie powinniśmy zapominać również o ich funkcji dekoracyjnej. Taśmy ledowe mogą pięknie wyeksponować konkretną część pomieszczenia, na przykład wyspę kuchenną, czy lustro w łazience, sprawiając, że staną się one centralnym punktem wnętrza.

Co wziąć pod uwagę wybierając taśmy ledowe?

Szukając taśm ledowych do swojego mieszkania, powinniśmy uwzględnić przede wszystkim ich moc i jasność. Należy uwzględnić przy tym funkcję, którą mają spełniać taśmy ledowe — dodatkowe punkty świetlne nie muszą być tak jasne jak główne źródła światła w pomieszczeniu.

Poza tym powinniśmy zastanowić się, jaka barwa światła nam odpowiada. To w dużej mierze kwestia indywidualnych upodobań, ale również przeznaczenia konkretnego punktu świetlnego. Jeszcze kilka lat temu w sklepach dominowały ledy o zimnym odcieniu, przez co wiele osób się do nich zniechęcało. Dziś wybór barw światła ledowego jest zdecydowanie większy. Warto to wykorzystać, a jednocześnie pamiętać o tym, że cieplejsze oświetlenie sprawia, że całe pomieszczenie nabiera ciepła i przytulności.

Dlaczego warto zdecydować się na ledy?

Za wyborem oświetlenia ledowego przemawiają względy ekonomiczne. Owszem, przy zakupie będziemy musieli zapłacić za nie nieco więcej niż w przypadku tradycyjnych żarówek, jednak koszt ten szybko nam się zwróci. Oświetlenie led zużywa zdecydowanie mniej energii. Im więcej klasycznych żarówek zastąpimy ledami, tym niższe będą nasze rachunki za prąd. Żarówki ledowe charakteryzują się wysoką żywotnością, a to oznacza, że będziemy mogli wymieniać je zdecydowanie rzadziej niż zwykłe.

W przypadku wielu zastosowań duże znaczenie ma też fakt, że żarówki led są odporne na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu z powodzeniem można używać ich chociażby w warsztatach samochodowych czy na zewnątrz budynków, nie obawiając się, że szybko zostaną zniszczone.

Wielu użytkowników ceni sobie również to, że oświetlenie ledowe występuje w różnych odcieniach, dzięki czemu łatwiej dopasować je do swoich potrzeb, zwłaszcza jeśli chcemy uzyskać konkretny efekt. W przypadku tradycyjnych żarówek nie jest to takie proste, tym bardziej że oferta oświetlenia starego typu dostępnego w sklepach jest coraz mniejsza.