22 lutego 2024

Dron – wyraźne zdjęcia z lotu ptaka

Drony zyskują coraz większą popularność zarówno w świecie profesjonalnej fotografii, jak i wśród amatorów. Zjawisko to nie dziwi, ponieważ z każdym rokiem na rynku pojawia się więcej modeli, które nie tylko są w stanie wykonać fantastyczne zdjęcia, ale też nie kosztują fortuny i można w poręcznej formie zmieścić je do torby czy plecaka w czasie podróży. Czym właściwie są drony i jakie jest ich zastosowanie?

Drony – zupełnie nowa perspektywa

Mówiąc o dronach, mówi się tak naprawdę o możliwościach fotografii z kątów i perspektyw dotychczas osiągalnych jedynie z helikoptera na wysokobudżetowych planach filmowych. Dzisiaj to wszystko jest dostępne w coraz mniejszych i lżejszych urządzeniach. Doskonałym przykładem są Drony DJI, jednej z wiodących na rynku firm, która zajmuje się produkcją sprzętu z różnych półek cenowych. Już w najtańszych propozycjach można natknąć się na przykład na dron 6k, który pozwoli na nagrywanie fantastycznej jakości filmów, nawet bez udziału użytkownika. Drony te wyposażone są bowiem w liczne tryby autonomiczne oferujące chociażby śledzenie obiektu i podążanie za nim, bądź tworzenie filmu poprzez okrążanie danej lokallzacji. Równie wysokiej jakości sprzęt oferuje sklep autel, w którym znaleźć można całe wyposażenie potrzebne do latania – od samych dronów, aż po akcesoria do nich, takie jak baterie, wirniki czy torby.

Coraz dłużej na baterii…

Gdy drony pierwszy raz pojawiały się na rynku, były to urządzenia pozwalające na zaledwie kilka minut lotu, mogące znosić jedynie niewielkie obciążenia – nie było więc mowy o doposażeniu drona w wysokiej jakości obiektywy i sterowanie nimi. Dzisiaj, wraz z prężnym rozwojem technologii, możliwe jest zastosowanie nie tylko większej pojemności baterii, ale też dużo efektywniejsze wykorzystanie energii przez drona. Dzięki temu drony są w stanie od momentu startu lecieć aktywnie przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt minut bez ładowania. Aby lot był niczym niezakłócony, warto wyposażyć się w drugą, zapasową baterię. Baterie do dronów oferowane są również osobno, a przy dalszych wycieczkach, w czasie których dostęp do gniazdka jest ograniczony, mogą okazać się niezastąpione.