22 lutego 2024
kremacje zwłok

Ulga finansowa w najtrudniejszym momencie

Nie ma łatwego sposobu, żeby przejść przez żałobę po utracie bliskiej osoby. Każdy przeżywa ją po swojemu i każdy potrzebuje czasu, żeby pogodzić się z nową sytuacją i żeby życie wróciło na swoje dawne tory. Dlatego organizacja pogrzebu może być tak trudna – właśnie wtedy, kiedy chcielibyśmy móc w spokoju przeżywać stratę, konieczne jest załatwianie dziesiątek formalności.

Dla niektórych ten okres jest szczególnie wymagający jeszcze z jednego powodu – chodzi, rzecz jasna, o kwestie finansowe. Śmierć bliskiej osoby potrafi być również ciosem finansowym, a nikt nie chciałby martwić się o pieniądze w momencie, kiedy czuje, że powinien poświęcić czas na pożegnanie się ze zmarłym. Są jednak pewne sposoby, które mogą znacząco obniżyć koszty pochówku, sprawiając przy tym, że tani pogrzeb nie będzie wcale mniej oficjalny czy poważny niż ten, za który zapłacimy majątek.

Jednym z nich jest kremacja. Warto tu, oczywiście, mieć na uwadze wolę zmarłego lub zmarłej, jednak ten sposób pochówku staje się coraz bardziej powszechny w krajach zachodnich. Kremacje zwłok potrafią bowiem znacząco obniżyć koszt pogrzebu, ponieważ ciała nie trzeba wówczas balsamować (co niektórzy uważają za zabieg inwazyjny), znika również dylemat związany z wyborem trumny, która często pochłania znaczącą część budżetu.

Reklama: kremacja zwłok Kraków – EPITAFIUM

Osoby wierzące niekiedy obawiają się, że proceder ten niezgodny jest z nauką Kościoła. Obawy te są jednak nieuzasadnione – kremacja nie jest w żaden sposób zabronione przez Kodeks Prawa Kanonicznego, nie będzie miało to więc wpływu na ceremonię pogrzebową.