25 września 2023
kostka brukowa Kraków

Kostka brukowa – czym ona jest?

Betonowy bruk występuje dosłownie wszędzie. Jest częścią niemalże wszystkich ulic, a nierzadko pojawia się także na prywatnych posesjach. Każdy człowiek wykorzystuje go niemalże codziennie, czasem nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

Przy pomocy kostki brukowej tworzy się trwałe chodniki, place, a także wypełnia się powierzchnie ulic. Czym jednak tak naprawdę ona jest? Jak powstaje kostka brukowa Kraków i dlaczego w ogóle wciąż się ją stosuje? Czy wynika to z jej niepowtarzalnych zalet czy może jednak ze zwykłego przyzwyczajenia do tego materiału?

Kostka brukowa jest połączeniem licznych kamieni. Czasami zastępuje się je kostkami wykonanymi z różnych odmian materiałów – kamienia, ceramiki lub najpopularniejszego i najczęściej wykorzystywanego betonu. Aby można było rozłożyć kostkę brukową na wybranej powierzchni, trzeba ją do tego przygotować. Zazwyczaj najpierw kreuje się na niej specjalną podbudowę, wykonywaną z piasku oraz tłuczni. Dzięki nim można wygładzić wszelkie nierówności i zabezpieczyć samą kostkę brukową przed możliwymi zniszczeniami. Dlaczego jednak ten materiał wciąż jest tak chętnie stosowany? Dlaczego obecnie coraz częściej zwykli ludzie tworzą z niego podjazdy oraz otaczają nim swoje budynki? Ponieważ każda kostka brukowa Kraków jest elementem wyjątkowo trwałym. Doskonale radzi sobie z codziennym i intensywnym użytkowaniem, nie uszkadzając się pod wpływem nawet silnego i ciągłego nacisku. Kostkę brukową można też z łatwością zdemontować, aby naprawić jej zniszczone elementy lub delikatnie ją odmienić czy zastąpić czymś nowym. Bruk jest stosunkowo tanim materiałem. Często to jego niska cena decyduje o tym, że ludzie chętnie wyposażają nim otoczenia swoich budynków.

Oczywiście jeszcze wiele lat temu o kostce brukowej nikt nie słyszał. Dawniej zastępowały ją powierzchnie wykonywane z kamienia polnego, które jednak były na tyle nietrwałe, iż od razu szukano dla nich lepszej alternatywy. W ten sposób powstała kostka brukowa Kraków. Dziś występuje ona po prostu wszędzie.