7 grudnia 2022
bluzy medyczne

Odzież medyczna musi spełniać wymogi odzieży ochronnej

W wielu zawodach wymagana jest odzież ochronna, czyli taka, która chroni człowieka podczas pracy przed działaniem czynników niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia. Również taka odzież może zabezpieczać przed ewentualnymi urazami ciała. Odzież ochronną stosuje się nie tylko na stanowiskach typowo robotniczych, na produkcji. Tak jest również w przypadku pracy w sklepach spożywczych, w różnych punktach gastronomicznych. Stosuje się ją również w wojsku, policji, straży pożarnej, w laboratoriach, w rolnictwie, w zawodach medycznych. Ze względu na dziedziny, w których jest stosowana odzież ochronna można ją podzielić, ze względu na posiadane właściwości, na: nieprzemakalną, antyelektrostatyczną, żaroodporną, mrozoodporną, kwasoodporną, olejoodporną.
Dużym odbiorcą odzieży ochronnej jest sektor usług medycznych: branża farmaceutyczna, apteki, gabinety kosmetyczne, gabinety odnowy biologicznej, gabinety stomatologiczne, przychodnie, szpitale. W zawodach medycznych wykorzystuje się różne bluzy medyczne, tuniki, fartuchy medyczne, spodnie, spódnice, żakiety.

bluzy medyczne
Odzież medyczna szyta jest na zamówienie, według wzorów i specyfikacji klienta lub można ją kupić w sklepach specjalistycznych, które oferują bardzo duży wybór fasonów, kolorów, nowoczesne wzornictwo, rzetelne wykonanie. Fartuchy i bluzy dla personelu medycznego szyte są głównie z elanobawełny, która zapewnia przewiewność i duży komfort użytkowania, zgodnie z wymogami sanitarnymi stawianymi ubiorom ochronnym.
Odzież medyczna charakteryzuje się również odpornością na przenikanie szkodliwych czynników biologicznych jak płyny ustrojowe czy drobnoustroje chorobotwórcze.