7 grudnia 2022
ocena okresowa pracownika

Oceny pracownicze a motywacja

Czy motywacja w naszym codziennym życiu jest dla nas ważna? To pytanie wydaje się być wręcz retoryczne, jeśli spojrzymy na to, że istnieją specjaliści, którzy zajmują motywowaniem różnych osób. Pracują oni głównie ze sportowcami, ale, przecież nie tylko z nimi.

Chociaż motywacja w sporcie jest niezbędna, bo bez niej ciężko wygrywać i ogółem, jeśli dany sportowiec ma z nią problemy, to bardzo, ale to bardzo często odpuszcza swoją dietę, nie przykłada się do treningów i jego wyniki ogółem bardzo spadają, lub też nie można zauważyć w nich progresji. Jak jednak motywować „przeciętnego Kowalskiego”. To zależy oczywiście o tym, do jakiej dziedziny jego życia potrzebna mu będzie owa motywacja.

Nie można, że to w pracy najmocniej potrzebna jest nam motywacja, dlatego, że praca to dziedzina naszego życia za którą mało kto przepada i bardzo często jest ona „męką” dla wielu z nas. W wielu firmach przeprowadza się badanie motywacji, które polega na szukaniu najbardziej optymalnej metody do tego, by owych pracowników zmotywować, a co za tym idzie, osiągać większe zyski z ich pracy, która powinna stać się bardziej efektywna. Co więcej, system ocen pracowniczych staje się metodą, która bardzo, ale to bardzo często zaczyna występować w różnego typu większych korporacjach.

O tym, czy jest ona dobra, czy też zła, ciężko dyskutować, wiadomo jednak, że przynosi ona praktycznie zawsze zamierzone cele, którymi nie ma co ukrywać, że najczęściej są większe zyski i znacznie większa wydajność pracy, na rzecz firmy.