26 maja 2024
wanna z miedzi

Miedziane wyposażenie domu – czy warto i jak o nie dbać?

Wanny czy umywalki miedziane to dla niektórych rozwiązanie całkiem nie do pomyślenia, jednakże tak naprawdę coraz częściej w wielu domach i nawet miejscach publicznych można spotkać miedziane wyposażenie domu. Czy warto zdecydować się właśnie na takie rozwiązanie i jak dbać o miedzianą wannę, czy umywalkę?

Czy warto zdecydować się na umywalki i wanny miedziane?

Miedź jak na razie jest jeszcze dość niestandardowym rozwiązaniem, jeśli chodzi o wyposażenie domu, lecz niezaprzeczalnie jest to rozwiązanie bardzo eleganckie i nieszablonowe. Co więcej, staje się ono coraz bardziej popularne. Zastanawiać by się można było, czy w ogóle warto brać je pod uwagę podczas remontowania mieszkania? Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista, gdyż dla niektórych miedź będzie rewelacyjną opcją, a z kolei inni nigdy w życiu nie skorzystaliby z takiego rozwiązania w swoim domu.

Niezaprzeczalnie jednak można stwierdzić, iż miedziana wanna czy umywalka ma naprawdę sporo plusów. Przede wszystkim prezentują się one bardzo ładnie i estetycznie, ale także zachwycają swoimi właściwościami. Warto tu wspomnieć o bakteriostatyczności, która jest ważną w tym przypadku cechą miedzi – miedź zabija bakterie, w związku z czym idealnie sprawdza się w roli umywalki czy wanny. Co więcej, miedź pokrywa się patyną, przez co wszelkie powstałe zarysowania wkrótce przestają być widoczne.

Jak dbać o miedziane wyposażenie?

Decydując się na wanny miedziane czy umywalki z tegoż materiału, warto też dowiedzieć się, w jaki sposób najlepiej jest je czyścić i o nie dbać, a także czy w ogóle jest taka potrzeba. Otóż, żeby zwyczajnie wyczyścić takie wyposażenie, wystarczy sama woda z raczej delikatnym detergentem, jednakże, by uzyskać dodatkową ochronę miedzi, najlepiej jest od czasu do czasu przetrzeć miedzianą wannę czy umywalkę pastą do konserwacji mebli, co zapewni zachowanie blasku oraz szybsze odprowadzanie wody, opóźniając przy tym powstawanie kamienia. Dodatkowo warto także na powierzchnię miedzianego wyposażenia nałożyć powłokę woskową, by ochronić miedź.

Co ważne, podczas użytkowania miedzianej wanny, należy pamiętać o tym, iż nie powinny być w niej używane sole do kąpieli, gdyż taka wanna może zmatowieć, a nawet korodować.