25 września 2023

Drewno w aranżacji wnętrz – trend zawsze na czasie

Drewno to wybór ponadczasowy, sprawdzi się zawsze, w każdej aranżacji. Chętnie decydujemy się na meble, schody, okładziny ścienne oraz blaty drewniane do kuchni czy łazienek. Może odmienić wnętrze, dodać mu elegancji albo je nieco ocieplić. Pozwala na wiele inspirujących zastosowań i rozwiązań i jest jednym z gorących trendów. Poniżej znajdziesz kilka inspiracji.

Blaty drewniane kuchenne oraz łazienkowe

Częstym wyborem są między innymi blaty wykonane z drewna – rodzimego (jak dąb czy buk) albo zagranicznego (egzotyczne gatunki jak teak czy merbau). Świetnie współgrają one z jasnymi meblami, które królują w kuchniach już od wielu lat – biel, beż i jasny odcień szarego to najchętniej wybierane kolory do kuchennych wnętrz.

Blaty dębowe lub z drewna egzotycznego będą wymagać regularnej pielęgnacji i impregnacji, ale zabiegi te nie są ani trudne, ani czasochłonne. Zapewnia naturalny design dzięki starannemu doborowi gatunku drewna. Dużą zaletą drewna jest także jego różnorodność pod względem wyglądu i właściwości oraz uniwersalność – współgra z wieloma innymi materiałami (jak szkło, beton, metal, kamień itd.). Może dominować we wnętrzu albo stanowić jedynie dodatek, niewielki akcent.

Schody drewniane

W salonie z kolei nie brakuje zwykle mebli wykonanych z drewna, ale także innego ważnego elementu, który łączy parter z piętrem. Mamy na myśli oczywiście schody dębowe lub wyprodukowane z innego gatunku drewna. Takie rozwiązanie ma wiele zalet – po pierwsze świetnie pasuje do innych elementów wykonanych z tego materiału (jak blaty dębowe, okładzina ścienna itd.), a po drugie jest praktyczne oraz estetyczne. Drewno jest przyjemne w dotyku i miłe dla oka, a przede wszystkim bardzo ciepłe.

Schody to również ważna inwestycja na lata, rzadko decydujemy się na ich wymianę, dlatego powinny być solidne i dobrej jakości. Odpowiednio zakonserwowane drewno zapewni im wytrzymałość na kilkadziesiąt lub nawet na kilkaset lat. Konstrukcja takich schodów wyróżnia się dobrymi parametrami użytkowymi, gwarantuje bezpieczeństwo i komfort codziennego użytkowania.

Okładziny ścienne z drewna

Jeśli wybieramy blaty drewniane i schody dębowe, możemy też pokusić się o podłogę lub okładzinę ścienną wykonaną z drewna, by zyskać harmonijne wnętrze. Nowoczesne panele drewniane ścienne to rozwiązanie nowatorskie i bardzo estetyczne, niemające nic wspólnego z dawną boazerią. Drewno na ścianie nada wnętrzu klimat i charakter. W salonie lub z kuchni z taką oryginalną ścianą (np. w jodełkę czy wzór inspirowany puzzlami) warto postawić na proste i białe meble oraz niewielką liczbę dodatków.