5 grudnia 2023
tynki cementowo-wapienne Kraków

Nowy i znacznie lepszy tynk

W marketach bardzo często możemy już zakupić odpowiednie mieszanki przeznaczone do tynkowania. Są to gładzie tynku gipsowego. Uważa się, że tynki gipsowe są bardziej wygodne w nakładaniu, wymagają o wiele mniejszego nakładu pracy oraz są bardziej wydajne. Różnica pomiędzy tego rodzaju tynkami a gipsowymi jest ogromna.

Wersja gipsowa nakładana jest tylko raz, bardzo szybko schnie, oczywiście wymaga nałożenia w sposób bardzo porządny za pierwszym razem. Tynki gipsowe mogą być nakładane na dużych powierzchniach jak również i na małych. Mają jedną wadę, piją wilgoć dlatego nie nadają się do nałożenia w miejscach wilgotnych.
Tynk gipsowy posiada bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła, przez to nazywany jest potocznie tynkiem ciepłym. Poprzez dobre przewodzenie ciepła i swoją izolacyjność stwarza, że tak otynkowane pomieszczenia nie trzeba za dużo ogrzewać. Tynki gipsowe tworzą miłą i przyjemną atmosferę tam gdzie ściany zostały nimi  otynkowane.
To własnie dzięki rodzajom tego tynku można bez problemu otrzymać powierzchnię gładką. Głównym składnikiem takich tynków jest gips, materiał całkowicie nieszkodliwy dla zdrowia człowieka. Minerał ten zawiera w sobie molekuły wody krystalicznej przez co ściany nim otynkowane są ścianami ogniotrwałymi.
Jest lekko porowaty, ale daje to w pomieszczeniach uczucie przytulności i ciepła. Tynk nie uczula i nie wpływa na złe samopoczucie mieszkańców.
Pamiętać jednak zawsze należy, że przed gruntowaniem jakichkolwiek ścian należy dokonać odpowiednich i dokładnych oględzin danego podłoża. Czasami podłoże należy przygotować tyczy się to również tynkowania tynkiem gipsowym. Tynki gipsowe stają się coraz bardziej popularne a co za tym idzie ich cena znacznie maleje.

Zobacz też: Tynki maszynowe Kraków | Inside System