5 grudnia 2023
nagrobki kraków

Nagrobki jako upamiętnienie zmarłego

Benjamin Franklin powiedział kiedyś, że na świecie pewne są tylko dwie rzeczy: śmierć i podatki. I rzeczywiście nie unikniemy ani jednego, ani drugiego. Z podatkami musimy się borykać na bieżąco. Z kolei po naszej śmierci nasi bliscy będą starali się w jakiś sposób uczcić naszą pamięć.

Nagrobki w Krakowie

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych sposobów uczczenia zmarłej osoby jest wybudowanie jej odpowiedniego nagrobka. Wydawać się by mogło, że to jest bardzo prosta sprawa. Jednakże należy przy tym rozpatrywać wiele czynników. Jednym z nich jest nasz budżet. Okazalszy pomnik jest o wiele bardziej kosztowny od czegoś skromnego i stonowanego. Drugim elementem jest sam charakter miejsca pochówku. Jeżeli dysponujemy miejscem na zabytkowym cmentarzu to musimy raczej dostosować się stylem do nagrobków już tu postawionych. Jest to szalenie istotne w przypadku znanych nekropolii. Na przykład zakład kamieniarski Kraków powinien zdawać sobie sprawę, że wybudowanie nagrobka na Cmentarzu Rakowickim jest zupełnie czymś innym niż na Cmentarzu Batowickim ( nagrobki w Krakowie – kamso-nagrobki.pl ).

Dlatego tez planując upamiętnienie zmarłego należy zwracać uwagę na otoczenie. Oczywiście wszystko zależy od tego jak bardzo byliśmy przywiązani do danej osoby. Osobom szczególnie bliskim na pewno poświęcamy więcej uwagi i pragniemy, aby miejsca ich wiecznego spoczynku prezentowały się godnie. Trzecią elementem wartym rozważenia jest zaplanowanie ewentualnego dodatkowego miejsca. Czymś zupełnie innym jest postawienie nagrobka na jedną osobę, a czymś innym nagrobka rodzinnego. Jeżeli dysponujemy miejscem warto pomyśleć o tym zawczasu, zgodnie z maksymą przytoczoną na wstępie, nikogo to nie ominie. I ostatnim elementem jest określony styl. Nagrobki w Krakowie , Gdańsku, czy też Wrocławiu różnią się od siebie. Zakłady kamieniarskie położone blisko siebie bardzo często kopiują rozwiązania od sąsiadów. Szczególnie widoczne jest to w małych miejscowościach, gdzie cmentarze wyglądają jakby wyszły spod jednej matrycy.

Podsumowując należy podkreślić, że planowanie uczczenia osoby zmarłej odpowiednim nagrobkiem to dość skomplikowane przedsięwzięcie. Należy wziąć pod uwagę szereg elementów, aby efekt końcowy zadowolił nasze oczekiwania.